Металопластикові труби SITEK

Вступ

Монтаж металопластикових трубопроводів за останні декілька років став невід'ємною частиною нового будівництва і ремнту. Властивості цих труб відкривають широкі можливості для їх використання в системах центрального та індивідуального опалення, гарячого і холодного питного водопостачання, а також в кондиціюванні. Важливим фактом є і те, що металопластикові труби гігієнічні незалежно від терміну їх експлуатації.

Як результат потреби в даних системах трубопроводів, що виникла, на споживацькому ринку разом із якісною продукцією появились так звані «турецькі», «польські» трубопроводи китайського походження за відносно невисоку ціну. Експуатація даних трубопроводів, як показала практика, не довговічна (біля 2-3 років).

В зв'язку з потребою в якісній продукції в 2001 році в Україні заснована компанія «СІТЕК» Продукція ТзОВ «СІТЕК» проходить жорсткий контроль якості і відповідає всім нормативним вимогам, що винесені ції продукції на території України, що підтверджено сертифікатами і висновками відповідних служб та інстанцій.

Результатом багаторічної праці колективу ТзОВ «СІТЕК» над якістю продукції є:

Процес виготовлення труб «СІТЕК» являє собою зварювання алюмінієвої фольги внакид з нанесенням внутрішнього і зовнішнього шару адгезиву(клею) і поліетилену.

Технологія виготовлення металопластикових тркб передбачає два способи зварювання алюмінієвої фольги:

  1. зварювання фольги товщиною 0.2-0.3 мм внакид за допомогою ультразвуку;
  2. зварювання фольги товщиною 0.3-0.4 мм встик за допомогою лазера або аргону.

На механічні властивосі труби не впливає ні спосіб зварювання, ні товщина фольги. Спосіб зварювання впливає на продуктивність обладнання: внакид менше продуктивний вузол, встик - більш продуктивний. Товщина фольги не впливає на функції, що покладені на неї: антидифузійний бар'єр (повітронепроникність) і зменшення коефіцієнта лінійного і поперечного розширення.

Наступний етап - це нанесення внутрішнього клейового (адгезивного) слою і зшиваного слою поліетилену PEX під тиском 5 атмосфер. Цей технологічний процес являє собою першу перевірку труби на цілісність. Потім наносяться зовнішні слої адгезиву і зшиваного PEX поліетилену.

Використання впеціального клейового слою між алюмінієвою фольгою та поліетиленом обумовлено необхідністю доброї адгезії, для того, щоб труба в подальшому під дією температури і тиску не розслоїлась.

Вмкористання іменно PEX поліетилену, зв'язане з його властивістю зшиватись - утворювати «сітку» з прекрасним зчіпленням молекул у всіх напрямках. Дана властивість PEX поліетилену вирізняє його серед усіх інших поліетиленів. Тільки PEX поліетилен здатний працювати при високих температурах від 95°C (на протязі 50 років) 110°C (короткочасно), маючи неймовірну міцність і величезну хімічну стійкість.

Наявність на підприємстві вищеописаного тахнологічного процесу і використання вищевказаних сировинних матеріалів забезпечує експлуатацію металопластикових труб на протязі 50 років при температурі теплоносія 95°C і тиску 10 атмосфер.

З урахуванням потреб ринку і результат наукової праці працівників, компанія «СІТЕК» почала виробництво труб з додаванням у внутрішній слой PEX поліетилену антибактеріального додатку "AlphaSan" на основі іонів срібла. Добавка виготовлена швейцарською фірмою "Clariant" і призначена для запобігання росту бактерій, що знаходяться у воді. Таким чином, зменшується кількість бактерій, виключаєтся неприємний запх води і утворення слизу на стінках всередині труби. Аналогів даної продукції на сьогодні немає.